ADVENT U BUDIMPEŠTI od 27. do 28. 12. 2014.! Prijevoz autobusom uz turističkog pratitelja, noćenja uz polupansion i korištenje wellnessa u hotelu 4*, za samo 522 kuna!

41 prodanNe možete kupovati dalje! Ponuda je završila!
Prijavite se na newsletter da ne bi više nikad propustili ovako dobre ponude!

Doživite adventsku čaroliju u glavnom gradu susjedne nam Mađarske. Uživajte u istraživanju ovog čarobnog grada i prepustite se nevjerovatnom užitku odlične mađarske kuhinje i vrhunske zabave!

ADVENT U BUDIMPEŠTI 2 DANA/ 1 NOĆ, 27. - 28. 12. 2014.

prijevoz turističkim autobusom (klima, radio, cd, tv, dvd) + turistički pratitelj ORION-a tijekom cijelog putovanja, 

smještaj u dvokrevetnim sobama u hotelu 4* na bazi jednog polupansiona (bife doručak i večera u 3 slijeda), besplatno korištenje usluga wellness centra (bazeni, saune, slana soba, jacuzzi, aroma kabina, parna kupelj), 

osiguranje jamčevine turističkog aranžmana, troškove organizacije i prodaje.

RASPORED PUTOVANJA

1.dan: KARLOVAC / ZAGREB – BUDIMPEŠTA

Polazak autobusa ispred zgrade suda u Karlovcu u 04,00 sati, ispred Arena Centra u Zagrebu u 04,45 sati. Putovanje modernim turističkim autobusom do Budimpešte uz usputna zaustavljanja radi odmora i osvježenja. 

Dolazak u Budimpeštu u jutarnjim satima te odlazak u organizirani obilazak grada uz lokalnog turističkog vodiča: CITADELL – PARLAMENT – LANČANI MOST – KRALJEVSKI DVORAC BUDA – RIBARSKA UTVRDA – CRKVA SV. MATIJAŠA – OPERA – ULICA VACY – STARA GRADSKA TRŽNICA – KATEDRALA SV. STJEPANA. 

Odlazak u hotel i smještaj u hotelske sobe. Ostatak dana slobodno vrijeme za odmor, zabavu i druge vlastite aktivnosti (predlažemo obilazak muzeja i galerija, odlazak u neki od mnogobrojnih restorana i kafića, odmor i osvježenje u wellness centru hotela – besplatno korištenje bazena, sauna, jacuzzia, biosaune, slane sobe, parne kupelji i aroma kabine – …). Večera u hotelu.

2.dan: BUDIMPEŠTA – ZAGREB / KARLOVAC: 

Doručak i odjava iz hotela. Odlazak do Trga Heroja, najpoznatijeg trga u Budimpešti na kojemu se nalaze statute poznatih mađarskih kraljeva i vojskovođa. Slobodno vrijeme za šetnju trgom, posjet obližnjem ZOO-u i botaničkom vrtu, fotografiranje i druge vlastite aktivnosti. 

Odlazak autobusom iz Budimpešte prema jezeru Balaton, najvećem mađarskom jezeru na kojemu možete uživati u šetnji uz jezero, kupnji suvenira, ručku u nekom od mnogobrojnih restorana i još mnogim drugim stvarima. Povratak u Zagreb i Karlovac očekuje se u večernjim satima. 

ZA OVO PUTOVANJE POTREBNA JE OSOBNA ISKAZNICA ILI PUTOVNICA!

BUDIMPEŠTA

Poznata povijest Budimpešte počinje s rimskim gradom pod imenom Aquincum, osnovanim oko 89. godine nove ere, na mjestu starijeg keltskog naselja blizu mjesta gdje je nastala Obuda. Aquincum je od 106. do kraja 4. stoljeća bio glavni grad provincije, donje Panonije. Na mjestu današnje Pešte je bio izgrađen grad Contra Aquincum (ili Trans Aquincum). Područje su oko 900. godine osvojili Mađari, koji su oko jednog stoljeća kasnije osnovali kraljevinu Mađarsku. Kada su je 1241. uništili Mongoli Pešta je već bila značajno mjesto, i brzo je ponovno izgrađena, a Budim je 1247. postao sjedište kraljevskog dvora te 1361. glavni grad Mađarske. Turci su u 16. stoljeću osvojili veći dio Mađarske i prekinuli rast grada: Peštu su zauzeli s juga 1526. godine, a Budim 15 godina kasnije. Dok je Budim ostao sjedište turskog nadstojnika, Pešta je bila vrlo zapuštena do 1686. kada su je osvojili Habsburški vladari. Pešta je od 1723. bila sjedište administrativnog aparata kraljevstva, koji je najbrže rastao u 18. i 19. stoljeću, i potakao izraziti rast grada u 19. stoljeću. Spajanje tri distrikta pod jednu administraciju, koje je prvo propisala mađarska revolucionarna vlada 1849. je ubrzo potom, nakon ponovne uspostave habsburške vlasti, poništeno. Konačno je ovu odluku provela autonomna mađarska kraljevska vlada, uspostavljena po Austro-Ugarskoj nagodbi iz 1867. Broj stanovnika "ujedinjene" prijestolnice je porastao u periodu od 1840. do 1900. na 730.000. U 20. stoljeću je većina rasta broja stanovnika otpadala na predgrađa, Újpest (Nova Pešta) je više nego udvostručila broj stanovnika između 1890. i 1910, a većina industrije zemlje se koncentrirala u gradu. Ljudski gubici Mađarske tijekom prvog svjetskog rata, i kasniji gubitak više od polovice teritorija kraljevstva (1920.) je zadao samo privremeni udar broju stanovnika, a Budimpešta je postala prijestolnica manje, ali sada suverene države. Do 1930. je uža gradska jezgra brojala milijun stanovnika, uz dodatnih 400.000 u predgrađima. Oko trećine od 200.000 Židova u Budimpešti je ubijeno u nacističkom genocidu za vrijeme njemačke okupacije u drugom svjetskom ratu. Grad je znatno porušen u sovjetskoj opsadi tijekom zime 1944, a oporavio se tijekom 1950-ih i 1960-ih. Budimpešta je u 1980-ima podjelila sudbinu države kada je broj stanovnika smanjen usljed povećane emigracije i smanjenja nataliteta.

MAĐARSKA

Tradicionalno se vjeruje da je Mađarsku osnovao Árpád, koji je poveo Mađare u Panonsku nizinu u 9. stoljeću. Mađarsko je kraljevstvo 1000. godine osnovao kralj Stjepan I. Sveti. Prvi pisani zapis na mađarskom jest povelja o utemeljenju opatije u mjestu Tihany. 1241. godine Tatari su opustošili zemlju i povukli se nakon godinu dana. Mađarska je napredovala do europske razine pod kraljem Matijom Korvinom (1458.-1490.), ali potučena je do nogu u Mohačkoj bitki od Turaka. Turci su 1541. osvojili Budim, a Mađarska je podijeljena na tri dijela: zapadom su vladali Habsburgovci, središnjim dijelom Turci, dok je istočna pokrajina Transilvanija (danas u Rumunjskoj) ostala kao jedino utočište mađarske kulture. Budim je 1686. preotet Turcima, ali Habsburzi su zavladali cijelom Mađarskom. Ferenc Rákóczi II, transilvanski princ, podigao je neuspješan ustanak protiv austrijske vlasti (1703.-1711.). U Pešti je 1848. izbila revolucija i proširila se čitavom zemljom. Austrijanci su srušeni i Lajos Kossuth je postavljen za guvernera. Ipak, godinu dana kasnije je austrijska vojska ugušila revoluciju. Kraljevina Mađarska, 1867.-1920. Mađari 1867. nalaze kompromisno rješenje s Habsburgovcima. Stvorena je dvojna monarhija, Austro-Ugarska, sa sjedištima u Beču i Pešti. 1873. godine ujedinjuju se Pešta, Budim i Óbudim, pa nastaje metropola Budimpešta. Austro-Ugarska prestaje postojati 1918. godine. Mađarska dobiva nezavisnost, ali gubi dvije trećine teritorija i trećinu stanovništva. 1919. u Mađarskoj izbija komunistička revolucija, ali vlast preotima Miklós Horthy koji tada od države čini političku zanimljivost. Tijekom njegovih četvrt stoljeća Mađarska je monarhija bez kralja kojom upravlja - admiral bez mornarice. Surađivao je s nacističkom Njemačkom, ali Hitler je ipak preuzeo vlast u Mađarskoj 1944. godine. Godinu dana kasnije Sovjetski Savez osvaja Mađarsku i postupno uvodi staljinizam. Mađari su 1956. podigli ustanak protiv okupatora, ali sovjetska je vojska ugušila pobunu i smaknula premijera Imrea Nagya. Komunisti su 1990. dragovoljno otišli s vlasti, te su održani prvi demokratski izbori. Mađarska je postala članica saveza NATO 1999. godine, a ušla je u Europsku Uniju 1. svibnja 2004. godine. Granične, vizne i zdravstvene formalnosti: Za državljane RH viza za Mađarsku nije potrebna, ali je za putovanje potrebna osobna iskaznica ili važeća putovnica. Preporučujemo osiguranje od posljedica nesretnog slučaja i bolesti na putovanju.