Višenamjensko, učinkovito i ljekovito lješnjakovo ulje po super cijeni! Uz 50% popusta osigurajte si paket od 4 dcl ulja uz mogućnost dostave za cijelu Hrvatsku!

Ne možete kupovati dalje! Ponuda je završila!
Prijavite se na newsletter da ne bi više nikad propustili ovako dobre ponude!

Biljno ulje lješnjaka bogato je proteinima i nezasićenim masnim kiselinama, sadrži tiamin (vitamin B1), vitamin B6, kao i manje kolicine ostalih vitamina B, te vitamin E. Ulje lješnjaka se prvenstveno preporuča u dermalnom korišitenju zbog svojeg izuzetnog djelovanja na kožu: vrlo se brzo upija i ne ostavlja mastan trag na koži, djeluje adstringentno i potiče cirkulaciju u koži.


Ako želite dramatično smanjiti rizik od pojave raka, srčanih oboljenja ili dijabetesa, usporiti starenje, poludite za lješnjacima i orašastim plodovima. Studije preporučuju konzumiranje između 30 i 60 g orašastih plodova dnevno kako bi se maksimalno iskoristila ljekovita svojstva.

Lješnjak može biti izvrsna alternativa vašem uobičajenom snacku između obroka. Šaka sirovih lješnjaka je zasitna i zdrava, tome u prilog svjedoče brojna ispitivanja. Najviše istraživanja bavilo se ljekovitim djelovanjem orašastih plodova, ubrajajući i lješnjak, na zdravlje krvožilnog sustava.

Redovitim konzumiranjem lješnjaka organizmu osiguravate ljekovite tvari koje snižavaju razinu kolesterola u krvi, šire krvne žile, štite srčani mišić, snižavaju krvi tlak te smanjuju rizik od angine i srčanog udara i štite od anemije. Iako se iz nutritivnih podataka uočava da je sadržaj masti visok, treba naglasiti da se u najvećem postotku radi o mono i polinezasićenim mastima. Polinezasićene masti spadaju u grupu omega-3 i omega-6 masnih kiselina, koje djeluju na snižavanje ukupnog i LDL kolesterola i inhibiraju nakupljanje masti na stjenkama arterija. Radi što bolje iskoristivosti ljekovitih tvari lješnjake preporučujemo konzumirati sirove, neoljuštene jer se prženjem znatno umanjuje njihovo ljekovito djelovanje. Tako primjerice tanka kožica na površini ploda sadrži polifenole koji reduciraju rizik od srčanih oboljenja.Izvrsno se slaže s kavom i medom, s mrkvom u salati i limunovom koricom u nadjevu za piletinu.



Orašasti plodovi sadrže antikancerogene tvari. Fitinska kiselina primjerice, prirodno prisutna u orašastim plodovima i sjemenkama, snažan je antioksidant koji štiti od upalnih procesa te može smanjiti rizik od pojave raka debelog crijeva. Fitosteroli smanjuju pojavu raka dojke i prostate. Lješnjak je bogat argininom koji inhibira rast tumora i potiče imunološki sustav.

Lješnjak također može reducirati pojavu dijabetesa što se pripisuje sastavu masnih kiselina koje potiču strukturu i funkciju membrana stanice. Nadalje pomaže kod usporavanja pojave demencije, makularne degeneracije i žučnih kamenaca.
Od plodova lješnjaka može se dobiti vrlo vrijedno ulje koje se koristi i za prehranu i u kozmetičkoj industriji. Pokazalo se da ima sličan sastav kao i maslinovo ulje, s visokim udjelom omega-9 i omega-6.

Ulje lješnjaka smatra se vrijednim sastojkom kozmetičkih preparata. S obzirom da se lako upija, pokazalo se da je učinkovito u zatezanju kože, pomaže kod obnavljanja stanica i učvršćivanju kapilara, hidratizira, smiruje i opušta kožu, pa se često koristi i u spa salonima. Masaža djece uljem od lješnjaka pokazala se učinkovita protiv problema dišnih puteva. Otkriveno je da ulje od lješnjaka ima svojstvo filtriranja zraka sunca pa se često upotrebljava u kozmetici za zaštitu od sunca.


Iz tog razloga ulje lješnjaka je prvi izbor kod njege masne i mješovite kože. Ulje se također preporuća kod problematične kože s proširenim aknama, porama, kao i osjetljivoj koži sklonoj crvenilu. Bitan je sastojak preparata za tretman proširenih vena, popucalih kapilara i celulita. Pogodan je za dodatak u formulacije namijenjene masnoj i problematičnoj koži.

Često se koristi u preparatima za sunčanje, a zbog brzog upijanja je iznimno poželjan u aromaterapiji kao nosač eteričnih ulja. Zbog svojih izuzetnih svojstava se koristi gotovo u svim preparatima za masaže, u raznim kremama i losionima, sapunima, te raznim preparatima u njezi kože.

Primjena kod problema s kožom :

U njezi kože i kod izrade prirodne kozmetike, biljno ulje lješnjaka se primarno koristi za masnu i mješovitu kožu, te za problematičnu kožu s aknama. Zbog svoje visoke upojnosti vrlo brzo prodire u kožu i ne ostavlja mastan trag. Zbog svojih svojstava povoljno djeluje na kožu s prširenim porama.
Kožu zateže i na taj način održava njenu elastičnost i čvrstoću.

Primjena kod problema s venama i kapilarama :
Biljno ulje lješnjaka je preporučljivo koristiti iz dva razloga : vrlo brzo se upija u kožu, te na taj način omogućava eteričnim uljima da što prije prodru u organizam i započnu sa svojim djelovanjem. Drugi razlog je što lješnjakovo ulje učvršćuje kapilare, potiče regeneraciju stanica, te pospješuje cirkulaciju. Mješavina pomno odabranih eteričnih ulja i biljnog ulja lješnjaka čini sinergiju koja vrlo brzo i učinkovito rješava probleme proširenih i/ili upaljenih vena, te popucalih kapilara. Redovitim i ispravnim korištenjem već nakon tjedan dana osjeti se značajno poboljšanje u smislu smanjenja bolova i osjećaja težine u nogama.

Primjena kod strija, ožiljaka i celulita :

Kao i kod proširenih vena, biljno ulje lješnjaka je iz istih razloga djelotvorno kod tretiranja strija, ožiljaka i celulita : velika i brza upojnost pogoduje djelovanju eteričnih ulja, dok i samo ulje potiče cirkulaciju i regeneraciju stanica. Sadržaj vitamina E ubrzava proces zacijeljivanja kože. Velika je
i prednost što lješnjak ne ostavlja mastan trag na koži, pa se mješavine mogu nanositi i neposredno prije odijevanja.

Upotreba u kuhinji :
Kako bi se najbolje istaknuo okus lješnjakovog ulja, prelijte ga po salatama, zelenom povrću, povrću kuhanom na pari, kuhanim žitaricama ili tjesteninama. Ulje se također može koristiti u marinadama i
raznim umacima.