Sudjelujte u "procesiji za križem", na otoku Hvaru, fenomen hrvatske kulturne i Unescove baštine! Prebogati uskršnji paket 4 dana, 3 noćenja, all inclusive light usluga za 2 osobe uz 50% popusta!

25 prodanihNe možete kupovati dalje! Ponuda je završila!
Prijavite se na newsletter da ne bi više nikad propustili ovako dobre ponude!

Provedite Uskrs s dragom osobom u Hotelu Lavanda *** koji se nalazi na samoj obali mora u neposrednoj blizini grada Starog Grada uz 50% popusta!


Ponuda uključuje 4 dana, 3 all inclusive light usluge u dvokrevetnoj sobi, sve za 2 osobe.

Usluga all inclusive light uključuje uslugu punog pansiona te uz ručak i večeru, 2 vrste domaćih žestokih alkoholnih pića, točeno pivo, otvoreno bijelo i crno vino i „softdrinks“ (2 vrste soka, mineralna i negazirana voda iz sokovnika), sladoled ili kokice popodne za djecu.

Kupci ove ponude ostvaruju slijedeće dodatne pogodnosti: upotrebu unutarnjeg bazena u hotelu Arkada sa grijanom morskom vodom + fitness + sauna (sauna uz najavu); upotreba vanjskog bazena sa slatkom vodom u Lavandi; ležaljke i suncobrani na bazenu GRATIS; besplatan transfer luka-hotel-luka (uz najavu); besplatan parking; besplatan sef na recepciji; besplatan pristup wifi na bazenu i recepciji; najam tenis terena, mini golf, stolni tenis, odbojka na pjesku, mali nogomet, košarkaški teren ovisno o raspoloživosti GRATIS u dogovoru sa recepcijom.

Hotel Lavanda ima vanjski bazen sa slatkom vodom.

Sobe u glavnoj zgradi Lavande su klimatizirane, Sat TV, telefon, TWC, balkon, morska strana.

Procesija za križem

Jedna od najstarijih običaja je procesija na Uskrs koja se održava između šest župa – Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj i Vrboska. 

Ta ophodna procesija održava se noću između Velikog Četvrtka i Velikog Petka i naziva se Za Križem, a prvi se put pismeno spominje 1658. godine. Ova 450 godina stara tradicija počinje u 22 sata na Veliki Četvrtak, traje 8 sati i pokriva put od 22 kilometra.

Procesije iz svih šest župa kreću u smjeru sunčeva kruga da se međusobno ne sretnu - što prema narodnome vjerovanju donosi nesreću. 

Put koji vodi od crkve do crkve osvjetljava se svjetiljkama i spužvama namočenim u parafinsko ulje, a na prozore kuća ljudi stavljaju svijeće. 

Procesiju predvode odabrani križonoše koji nose križ težak do 18 kilograma, pokriven prozirnim crnim velom. Križonoše su bosonogi ili eventualno u čarapama te su odjeveni u bijele tunike kao i ostali članovi bratovštine. 

Njih slijedi izabrana pratnja u bratimskim tunikama te mnoštvo vjernika i hodočasnika, zaustavljaju se u crkvama i kapelicama ostalih mjesta gdje ih dočekuju svećenici, da bi se pred jutro vratili u svoju župsku crkvu. Ova je procesija zahvala Bogu što je otok sačuvao od tada harajuće kolere i smrti.

Procesija 'Za Križen' jedan je od 13 fenomena hrvatske kulturne baštine koji se od 2009. godine nalazi na UNESCO-ovoj listi nematerijalne kulturne baštine svijeta, a ove godine održat će se 17. travnja.